Procedura przygotowania pogrzebu
Organizacja pogrzebu wymaga przedstawienia określonych dokumentów. W pierwszej kolejności należy uzyskać kartę zgonu, która jest niezbędna do wystawienia aktu zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego.
Równolegle lub jeszcze przed uzyskaniem aktu zgonu warto wybrać zakład pogrzebowy.
Można powierzyć mu część lub całość formalności i uzgodnić czym zajmie się rodzina, a czym przedstawiciel zakładu.
W przypadku ceremonii religijnej należy skontaktować się z księdzem we właściwej parafii lub z duchownym innego wyznania.
W celu wykupienia miejsca na cmentarzu trzeba udać się do jego zarządcy – parafii, innego związku wyznaniowego czy administracji cmentarza. Jeżeli rodzina zmarłego posiada już miejsce lub grobowiec na cmentarzu również należy poinformować administratora o zamiarze pochówku.
Wybór zakładu pogrzebowego
Przed wyborem zakładu pogrzebowego najlepiej zapoznać się z jego stroną internetową, opiniami klientów, a także poprosić o radę bliskich i znajomych. Warto sprawdzić, czy zakład świadczy usługi kompleksowo, czy posiada odpowiednie zezwolenie na transport zwłok, czy działa w trybie 24-godzinnym, czy posiada nowoczesną i reprezentacyjną flotę karawanów oraz sprzęt taki jak na przykład winda pozwalająca na opuszczenie trumny, czy dysponuje własną chłodnią i w miarę potrzeby posiada lub współpracuje z krematorium. Ważna jest również współpraca firmy pogrzebowej z miejscowym zarządem cmentarza. Niemniej ważnym aspektem jest dostępność firmy pogrzebowej – czy znajduje się ona blisko miejsca zamieszkania rodziny, czy można do niej dojechać komunikacją publiczną, czy posiada miejsce parkingowe.
Już przy pierwszym kontakcie z przedstawicielem zakładu pogrzebowego należy zwrócić uwagę, czy chętnie i w sposób jasny odpowiada na wszystkie zadawane pytania i rozwiewa wątpliwości. Warto zwrócić uwagę również na ubiór przedstawicieli firmy pogrzebowej i ich zachowanie. Jeśli któryś z ocenianych aspektów budzi nasze zastrzeżenia, warto rozważyć wybór innej firmy pogrzebowej.
Obsługa pogrzebu
Firma pogrzebowa Styks z Lublina zajmie się wszystkimi czynnościami związanymi z organizacją pogrzebu takimi jaki: transport zmarłego, przygotowanie ciała do tradycyjnego pochówku lub kremacji, organizacja ceremonii – religijnej lub świeckiej, załatwienie formalności urzędowych i cmentarnych, wybór oprawy muzycznej, kwiatów, a nawet zorganizowanie stypy. Wszystkie szczegóły można ustalić z doradcą, który profesjonalnie przeprowadzi przez proces podejmowania kolejnych decyzji związanych z organizacją pogrzebu. Powierzając organizację pogrzebu firmie Styks Rodzina może być pewna, że jej pracownicy dołożą wszelkich starań, aby odciążyć ją z wielu obowiązków tworząc tym samym przestrzeń do spokojnego przeżycia początkowego okresu żałoby.
O czym nie można zapomnieć podczas organizacji pogrzebu?
Przeżywany stres sprzyja pewnemu roztargnieniu. Wielką pomocą w takiej sytuacji jest życzliwe wsparcie doradców zakładu pogrzebowego, którzy zadbają o wszystkie formalno-prawne i organizacyjne szczegóły.
Przede wszystkim trzeba skompletować następujące dokumenty:
- oprócz karty zgonu należy pamiętać o przygotowaniu dowodu osobistego zmarłego;
- jeżeli całość formalności ma być powierzona zakładowi pogrzebowemu osoba organizująca pogrzeb powinna przygotować i podpisać odpowiednie upoważnienie;
- należy sprawdzić, czy zmarły pozostawił testament czy jakiekolwiek inne, pisemne wskazówki dotyczące sposobu zorganizowania ceremonii pożegnania.
- w przypadku kremacji potrzebne będzie pisemne wyrażenie zgody na spopielenie ciała, jeżeli zmarły nie zapisał tego w testamencie lub pisemnym oświadczeniu woli.
Należy sporządzić listę osób, które chcemy zawiadomić o pogrzebie i zrobić to możliwie jak najszybciej. Również w miarę możliwości jak najszybciej powinny zostać zawieszone klepsydry i zamieszczone nekrologi w lokalnej prasie. Oprócz rodziny i znajomych należy zawiadomić zakład pracy zmarłego.
Warto również pamiętać o mediach społecznościowych. Jeżeli mamy dostęp do profilu zmarłego można tam zamieścić komunikat o jego śmierci i informacje o pogrzebie. Jeśli takiego dostępu nie posiadamy, należy skontaktować się z pomocą serwisu, wypełnić odpowiedni formularz i przesłać wymagane dokumenty – wówczas konto zmarłego zostanie usunięte wraz z jego całą historią.
Organizacja pogrzebu osoby zmarłej za granicą
Procedura przygotowania pogrzebu osoby zmarłej za granicą jest bardziej skomplikowana. Również należy ją rozpocząć od uzyskania aktu zgonu. W tym celu można się zwrócić do właściwego dla miejsca śmierci urzędu konsularnego. Należy wtedy uiścić opłatę konsularną i wypełnić odpowiedni wniosek.
Kolejnym krokiem będzie sprowadzenie zwłok z zagranicy czym musi zająć się zakład pogrzebowy świadczący tego typu usługi zgodnie z przepisami międzynarodowymi, a także przepisami kraju, gdzie nastąpił zgon.
Procedura sprowadzenia prochów lub szczątków z zagranicy również rozpoczyna się we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym RP.
Firma Styks w Lublinie współpracując z firmę BONGO Międzynarodowe Usługi Pogrzebowe wspiera Rodziny również w organizacji pogrzebu osób zmarłych poza granicami Polski.