Każdy z nas w pewnym momencie zakończy swoją ziemską przygodę, ale też będzie musiał pożegnać bliską sobie osobę. Ceremonia pogrzebowa jest zawsze ostatnim akcentem, dopełnieniem życia. Pozwala na to, by w godny sposób odprowadzić zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku. Od kilku lat możliwe jest wybranie sposobu pochówku bliskiej osoby, a także wybranie określonego obrzędu. Z roku na rok rośnie zainteresowanie pogrzebami świeckimi. Jak wygląda pogrzeb świecki i czym różni się od katolickiego?
W Kościele Rzymskokatolickim pd 1978 roku obowiązuje "Instrukcja liturgiczno — duszpasterska Episkopatu Polski o potrzebie i modlitwach za zmarłych". W związku z tym ceremonie pogrzebowe odbywają się według sztywnych, utartych schematów. Raczej nie ma w nich miejsca na personalizację i swobodne wspominanie życia osoby zmarłej. Może między innymi dlatego to świecki pogrzeb cieszy się coraz większą popularnością.
Świeckie ceremonie pogrzebowe diametralnie różnią się od tych odprawianych w obrzędzie rzymskokatolickim. Nazywany bywa uroczystością "szytą na miarę". Pogrzeb świecki prowadzi tzw. Mistrz Ceremonii. Kiedy bliska nam osoba umiera i chcemy zorganizować dla niej pochówek świecki, Mistrz Ceremonii w pierwszej kolejności przeprowadza bardzo dokładny wywiad, zbierając wszelkie informacje o zmarłym. Następnie z zebranych wiadomości układa swoje przemówienie, które jest niezwykle ważnym elementem całej uroczystości. Opowiada o życiu zmarłego, jego dokonaniach, porusza temat jego pasji i zainteresowań. Począwszy od zbierania znaczków, skończywszy na skokach na spadochronie. Pogrzeb świecki jest więc uroczystością niezwykle personalizowaną, poświęconym w całości pamięci o zmarłym. To wielu bliskich zmarłego przekonuje do wybrania właśnie tego rodzaju pochówku.
W społeczeństwach, w których świecki pogrzeb nie jest nowością, powodzeniem cieszy się np. personalnie dopasowana oprawa graficzna i muzyczna całego wydarzenia. Podczas uroczystości ostatniego pożegnania mogą zabrzmieć ulubione utwory zmarłego. Zdarza się na pogrzebie świeckim słychać ulubione hity disco, jazz czy nawet metal, ponieważ uroczystość ta dostosowana jest to konkretnej osoby i uczczenia jej pamięci. Niezwykle wzruszające są także prezentacje multimedialne, które mogą być wyświetlone na świeckim pogrzebie. Zdjęcia z wycieczek, ważnych uroczystości rodzinnych, okresu dzieciństwa czy wczesnej młodości, pozwalają na przypomnienie najważniejszych chwil życia osoby, którą żegnamy.
Świecka ceremonia pogrzebowa to także możliwość stworzenia we własnym zakresie wystroju sali.
Najczęściej na tego typu uroczystościach wykorzystywane są
Całe wnętrza można ustroić szlachetnymi materiałami w ulubionych kolorach osoby zmarłej. To wszystko stworzy niezwykły klimat, który pozwala skupić się na przemówieniu Mistrza ceremonii, dodając mu ciekawego kolorytu i wyrazu.
Świecki Mistrz Ceremonii pogrzebowej swoją mowę pożegnalną zazwyczaj wygłasza w kaplicy cmentarnej przy trumnie z ciałem albo urnie z prochami zmarłego. W tych samych kaplicach odbywają się także pochówki religijne. Jednak na czas świeckich uroczystości wszelkie symbole religijne mogą być zakrywane bądź usuwane.
Kiedy ostatnie pożegnanie dobiega końca, wszyscy żałobnicy wraz z Mistrzem Ceremonii udają się na miejsce pochówku. W czasie przejścia na cmentarz zmarłemu i jego bliskim zazwyczaj towarzyszy także ulubiona, indywidualnie dobrana muzyka. Świecki pochówek to także znana z tradycyjnych pogrzebów symbolika. Każdy żałobnik może rzucić na trumnę bądź urnę symboliczną garść ziemi czy bukiet kwiaty.
Ceremonia złożenia ciała lub prochów do grobu prowadzona jest przez zakład pogrzebowy. Co więcej, grób zmarłego nie jest zwieńczony krzyżem, a tzw. palem świeckim, co wyróżnia groby świeckie na tle rzymskokatolickich.
Pochówek świecki to uroczystość, w której osobie zmarłej oddaje się ogromną cześć i szacunek. Mistrz Ceremonii ubrany jest w togę, która przypomina strój spotkany wśród prawników na sali sądowej. Tak dostojny strój sprawia, że cały charakter ceremonii jest niezwykle uroczysty i elegancki.
Szacuje się, że pogrzeby świeckie to około 8% wszystkich pogrzebów, które odbywają się w naszym kraju. Ze względu na personalizację wciąż wzrasta zainteresowanie tego typu pochówkami. Jeśli więc chcesz wypełnić wolę osoby zmarłej i stworzyć jej wyjątkowe ostatnie pożegnanie, świecki pogrzeb będzie bardzo dobrym rozwiązaniem dostępnym w wielu miejscach w Polsce i proponowanym także przez zakłady pogrzebowe.
zadzwoń do nas i pozwól nam pomóc sobie w tych trudnych chwilach
telefon czynny całodobowo
W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.